یکی از سوالاتی که توسط خریداران درب ضد سرقت پرسیده می شود این است که آیا قفل های درب ضد سرقت قابل باز نمودن هستند ؟ و آیا می توان کلید درب های ضد سرقت را مجددا تولید نمود؟

برای پرسش دوم جوابم همیشه آری بود و اینکه می توان مانندهر کلیدی ،کلید اینگونه دربها را نیز مجددا ساخت فقط با توجه به اینکه کلیدهای درب ضد سرقت اصطلاحا کامپیوتری هستند، ساختن این کلید ها هزینه بیشتری خواهد داشت.

اما در رابطه با پرسش اول همیشه جواب من و سایر همکارانم این بود که می شود قفل درب ضد سرقت را باز کرد اما زمان بیشتری را طلب می کند و صادقانه بگویم این جواب بدون بررسی و فقط بر اساس استدلال نظری داده می شد .تا اینکه بر آن شدم با بررسی بیشتر جواب دقیقی به این پرسش داده باشم.

به همین دلیل به سراغ کلید ساز های مختلفی رفتم که نتیجه آن به طور خلاصه در ادامه بیان می کنم و در پایان با توجه به مطالب گفته شده درب های ضدسرقت موجود را از نظر امنیتی مورد بررسی قرار خواهیم داد. البته قسمتی از این مطالب در نوشتار های دیگر نیز ذکر شده است که می توانید در بخش مقالات به مطالعه آنها بپردازید.

درب ضد سرقت

درب ضد سدرقت

حالت اول)

در صورتی که درب ضد سرقت قفل نشده باشد و فقط بسته شده باشد به عبارت دیگر فقط زبانه ای که با دستگیره عمل می کند درگیر باشد و سایر زبانه های قفل درگیر نباشند. در این حالت به راحتی همانند سایر درب های قدیمی می توان با استفاده از کارت های تلفن ، عابر بانک ویا فیلم های رادیولوژی درب را باز کرد. به این شکل که یکی از کارت ها ذکر شده را از سمت قفل و از کنار درب طوری وارد می کنیم که کارت بالاتر از زبانه قرارگیرد و با پایین کشیدن کارت و همزمان فشار دادن درب به سمت داخل آپارتمان ،کارت زبانه را به عقب رانده و درب ضد سرقت باز خواهد شد .البته با توجه به اینکه درب های ضد سرقت دارای لاستیک های درزگیر هستند و اصولا اگر خوب ریگلاژ شده باشند درز کمتری نسبت به درب های کلاسیک قدیمی دارند باز کردن درب ضد سرقت با این روش کمی مشکلتر و زمان بیشتری را طلب می کند.

حالت دوم)

اگر شما درب ضد سرقت را قفل کرده باشید کار  بسیار سخت خواهد شد چون حتما باید یک فرد حرفه ای قفل درب ضد سرقت را باز کند که البته این کار زمان بر خواهد بود و از عهده هر کسی هم بر نخواهد آمد.با بررسی هایی که انجام دادم یک فرد حرفه ای بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارد تا قفل درب ضد سرقت را باز کند و این زمان تحت تاثیر تعداد زبانه های قفل درب ضد سرقت و اینکه زبانه های قفل از چپ و راست و بالا و پایین درگیر شده باشند نخواهد بود و زمانی که قفل درب ضد سرقت باز شود کل زبانه ها ی درگیر همانند زمانی که با کلید،درب ضد سرقت را باز می کنیم ،آزاد خواهند شد .

حال دو سوال جدید ممکن است در رابطه با درب های ضد سرقت به ذهن شما خطور کند.

 

۱-پس تعداد زبانه ها چه تاثیری در امنیت درب ضد سرقت دارند واگر موثر هستند تا چه حد؟

۲-پس اگر بتوان قفل درب های ضد سرقت را نیز باز کرد چه فرقی بین درب ضدسرقت و یک درب معمولی وجود دارد؟

 

اول باید بدانیم که این درب ها ی پیش ساخته را در سایر کشورها به نام درب ایمن می شناسند که معادل واژه security doors می باشد .شاید نام درب ضد سرقت که معادل واژه anti theft door است توقعی در ما از این درب ایجاد کرده باشد که دور از واقعیت است .

مهمترین عامل در ایمن کردن این درب های پیش ساخته نسبت به سایر درب ها این است که قفل و لولای درب در فلز جاگذاری شده است و احتمال شکسته شدن درب بر اثر ضربه از قسمت قفل و لولا بسیار پایین می باشد.(البته در صورتی که استانداردها در ساخت درب ضد سرقت رعایت شده باشد)

واین در حالی است که طبق اطلاعات به دست آمده از مشتریانی که متاسفانه منزل آنها به سرقت رفته است اکثر سرقتها در زمان بسیار کوتاه و از طریق شکستن درب از سمت قفل است و سارقان زمانی را صرف باز کردن قفل نخواهندکرد. بنابراین اتصال قفل درب و لولا ها به ساختارهای فلزی از اهمیت بیشتری نسبت به زبانه های قفل ها برخوردار هستند. چون چه هم زبانه ها از بالا و پایین درگیر شده باشند چه نه درب بر اثر ضربه شکسته نخواهد شد و باز سارقان به سمت شکستن و یا اهرم کردن درب از قسمت قفل اقدام خواهند کرد پس به نظز نگارنده اگر دربها دارای دو قفل مجزا باشند در صورتی که سارق زمان و توانایی برای باز کردن قفل ها را هم داشته باشد زمان از ۳۰تا ۴۵ دقیقه به ۶۰تا ۹۰دقیقه خواهد رسید هرچند این دو قفل تعداد زبانه هایی کمی هم داشته باشند.

پس با توجه به صحبتهای اخیر معلوم شد اولویت اول جهت بالا بردن امنیت این است که درب قابل شکستن و یا اهرم کردن از طرف قفل و لولا نباشد.لذا خواهشمندم برای یک انتخاب آگاهانه سایر مطالب مرتبط به موضوع را در بخش مقالات سایت را مطالعه کرده و در صورت نیاز به مشاوره با بخش فنی دژآریا از طریق زیر ارتباط برقرار کنید.

تلفن بخش فنی ایمن درب :۰۹۱۲۳۷۹۳۰۸۶

ایمیل: imendarb.com@gmail.com

و سخن پایانی این که:

دربهای پیش ساخته ی که در بازار ایران به عنوان درب ضد سرقت به فروش می رسند درب هایی ایمنی هستند که در صورت رعایت استاندارد های تولید، ضریب نفوذ سارقان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهدند. ودر صورتی هم که استاندارد ها در تولید درب ضد سرقت رعایت نشده باشد نه تنها در برابر سرقت مطمئن نیستند بلکه انتظاراتی که از یک درب معمولی نیز وجود دارد را برآورده نخواهند کرد.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.